do roku 2021
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2022 r.
Stosowanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Jarosław stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego gminy.
Należy podkreślić, że pomimo wzrostu stawek maksymalnych dla podatku od środków transportowych i nieruchomości, Gmina Jarosław zdecydowała się je podnieść nieznacznie (średnio o ok. 2%). Utrzymanie wysokości obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju gospodarczego. Przyjazne warunki dla prowadzenia biznesu potwierdza ponowny wzrost liczby podmiotów (o 5%) wpisanych w 2022 r. do rejestru REGON.
Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie gminy są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2022 r. wartość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 822 zł, podczas gdy w 2021 r. było to 732 zł.
Wsparcie inwestorów
W Urzędzie Gminy Jarosław działa Punkt Obsługi Inwestora, zapewniający pomoc przy realizacji inwestycji.
Do zadań ww. stanowiska pracy należy:
przygotowanie kompletnej oferty inwestycyjnej JST, jej weryfikacja i aktualizacja, w tym nadzór nad danymi niezbędnymi do jej opracowania,
nadzór nad aktualizacją danych dotyczących oferty inwestycyjnej na portalu/stronie internetowej JST oraz dbałość o aktualność informacji, w tym nadzór nad administratorem strony w tym zakresie,
nadzór nad aktualizacją danych dotyczących ofert lokalizacyjnych JST w generatorze ofert inwestycyjnych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH),
weryfikacja oferty inwestycyjnej i działań Punktu Obsługi Inwestorów pod kątem zgodności ze Strategią Rozwoju Gminy Jarosław, w szczególności w zakresie ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami,
organizacja działań promujących ofertę inwestycyjną JST,
udzielenie informacji przedsiębiorcom/inwestorom, w tym prezentacja posiadanej przez JST oferty inwestycyjnej,
organizowanie w razie potrzeby wizyt lokalizacyjnych inwestorów na terenie JST i współdziałanie z innymi podmiotami w tym zakresie,
opieka proinwestycyjna dla firm łącznie ze wsparciem firm, które już działają na terenie JST,
współdziałanie z podmiotami zaangażowanymi w obsłudze inwestora na szczeblu ponadgminnym,
znajomość i przestrzeganie standardów obsługi inwestora na każdym etapie działania,
POI ma stanowić pierwsze ogniwo w inicjowaniu kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami i podmiotami wspierającymi rozwój gospodarczy na terenie JST, właściwymi dla struktury potrzeb potencjalnego inwestora,
udział w spotkaniach, konferencjach oraz szkoleniach służących podnoszeniu kwalifikacji oraz kompetencji w zakresie pozyskiwania i obsługi inwestorów.
Oferty Inwestycyjne w Gminie Jarosław
Tereny inwestycyjne w Makowisku to obszar 183 ha powierzchni stanowiącej własność Gminy Jarosław, objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego pod zabudowę produkcyjną, budowę składów, magazynów i częściowo usługową.
Tereny są równinne położone na gruntach klasy IV, V i VI w bardzo dobrej lokalizacji ok. 18 km od autostrady A4, z bezpośrednim dostępem do drogi wojewódzkiej nr 865 Jarosław – Bełżec, która obecnie jest modernizowana oraz rozbudowywana o nowy odcinek, na którego trasie ma być wybudowany most na rzece San z programu rządowego Mosty Plus.
Z ofertą inwestycyjną można się zapoznać na stronie internetowej Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w generatorze ofert inwestycyjnych.
REALIZACJA PROJEKTU PN. „(RE)START ZAWODOWY II”
Gmina Jarosław aktywnie wspierała i promowała inicjatywy wspierające aktywizację zawodową. Jednym z projektów był "(Re)start zawodowy II". W ramach udziału w projekcie można było otrzymać indywidualne poradnictwo zawodowe i psychologiczne, grupowe poradnictwo zawodowe, szkolenia kwalifikacyjne i kompetencyjne, 5 miesięczne staże zawodowe z wynagrodzeniem stażowym oraz wsparcie pośrednika pracy.
Fundusz usług rozwojowych
Innym projektem wspieranym i promowanym przez Gminę Jarosław były dotacje na szkolenia w projekcie "Fundusz Usług Rozwojowych — wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz ich pracowników z subregionu przemyskiego" prowadzonym przez Przemyską Agencję Rozwoju Regionalnego.
W ramach projektu przedsiębiorcy z subregionu przemyskiego (powiaty: Miasto Przemyśl, przemyski, jarosławski, lubaczowski, przeworski) mogli otrzymać dofinansowanie na szkolenia pracowników. Z dotacji mogli skorzystać także właściciele przedsiębiorstw.
Liczba MPZP
obowiązujących
(wszystkie zostały zmienione w 2022 r.)
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
Powierzchnia gminy
objęta MPZP
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty m.in. przyczyniając się do usprawnienia procesów inwestycyjnych.
Blisko 1/3 powierzchni gminy jest pokryta obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów.
W 2022 r. nie uchwalono nowych MPZP. Przyjęto natomiast zmiany we wszystkich 4 obowiązujących MPZP.
Przyjęto uchwałę nr V/52/2022 w sprawie uchwalenia II zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Jarosław.
Dokument ze zmianami jest dostępny tutaj.
Wyniki "Analizy potrzeb i możliwości rozwoju gminy Jarosław wraz z bilansem terenów przeznaczonych pod zabudowę” z 2019 r., sporządzonej na potrzeby zmiany studium, umożliwiły wprowadzenie w II zmianie studium dodatkowych ustaleń dla wyznaczonego już terenu obiektów produkcyjnych, składów i magazynów w Makowisku, tj. wskazanie projektowanego obszaru rozmieszczenia urządzeń wytwarzających energię z odnawialnych źródeł energii, w tym o mocy powyżej 500 kW – fotowoltaika, z dopuszczeniem obiektów i urządzeń służących magazynowaniu tej energii (magazynów energii) wraz ze strefą ochronną. Rozwiązania służą dostosowaniu polityki przestrzennej gminy do wymogów cytowanej wyżej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz istniejących uwarunkowań rozwoju poprzez wskazanie obszarów lokalizacji OZE, w tym o mocy powyżej 500 kW.
Ponadto w 2022 r. wydano 9 decyzji o warunkach zabudowy oraz 7 decyzji dla inwestycji celu publicznego.
Podpisanie umowy na utworzenie farmy fotowoltaicznej
W dniu 13 lipca Wójt Gminy Jarosław podpisała z przedstawicielem Firmy LS8 Sp. z o.o. z Warszawy umowę dzierżawy 147 ha terenów gminnych pod budowę elektrowni fotowoltaicznej w miejscowości Makowisko.
Nowa stacja elektroenergetyczna PSE w Makowisku
W Gminie Jarosław powstanie inwestycja kluczowa dla rozwoju całego regionu. Trzy podmioty - Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), PGE Dystrybucja i Gmina Jarosław - podpisały list intencyjny dotyczący budowy stacji najwyższych napięć. Zawarcie porozumienia odbyło się przy udziale przedstawicieli Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Zarządu Województwa Podkarpackiego. List intencyjny został podpisany 27 października 2022 r. w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.
Strony zadeklarowały współpracę przy realizacji projektów w zakresie rozwoju infrastruktury elektroenergetycznej. W ramach porozumienia ma powstać nowa stacja najwyższych napięć (400/110 kV) Jarosław wraz z wprowadzeniem do niej linii Rzeszów – Chmielnicka oraz infrastruktura towarzysząca operatora systemu dystrybucyjnego - PGE Dystrybucja.
Jej zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego południowo-wschodniej Polski oraz stworzenie możliwości przyłączeniowych dla nowych stref przemysłowych. Stacja elektroenergetyczna Jarosław jest wpisana do projektu Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej, który obecnie jest uzgadniany z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. List podpisany został w obecności Wojewody Podkarpackiej, Ewy Leniart oraz Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Piotra Pilcha. Ze strony PSE list podpisali wiceprezesi zarządu Jarosław Brysiewicz oraz Włodzimierz Mucha, ze strony PGE Dystrybucja prezes zarządu Jarosław Kwasek oraz wiceprezes zarządu Grzegorz Dolecki, natomiast ze strony Gminy Jarosław - wójt Elżbieta Grunt.
Pokrycie Gminy Jarosław miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego
Wykaz obowiązujących aktów planowania przestrzennego dostępny po kliknięciu w poniższe mapy:
Powierzchnia gminnych gruntów leśnych (ha)
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Liczba zasadzonych krzewów
Urodzajne mady nadsańskie oraz lessy Pogórza Rzeszowskiego sprawiają, że większość regionu jarosławskiego jest od dawna objęta intensywną gospodarką rolną. Krajobraz posiada tu charakter wybitnie kulturowy, a środowisko przyrodnicze zatraciło w dużej mierze swoje naturalne cechy. Główny jego element stanowią użytki rolne oraz zbiorowiska roślinne. Lasy zajmują około 1,7% powierzchni całego obszaru.
Pomimo zdominowania przez gospodarkę rolną środowisko przyrodnicze tego regionu jest niezwykle interesujące, bogaty jest zarówno świat roślin, jak i zwierząt. Decydują o tym głównie zbiorowiska leśne i łąkowe, a w mniejszym zakresie również wodne (starorzecza Sanu). Region jarosławski leży niemal w całości w obrębie środkowoeuropejskiej prowincji geobotanicznej nizinno-wyżynnej.
Cala środkowa część regionu pozbawiona jest lasów. Środowiska łąkowe zajmują około 20% użytków rolnych. Najwięcej łąk znajduje się w dolinie Sanu oraz w niższych partiach Płaskowyżu Tarnogrodzkiego. Liczne tu niegdyś torfowiska zostały osuszone (zmeliorowane) i zamienione na łąki lub pastwiska.
Miejscowości kuszą walorami krajobrazowymi, ale przede wszystkim ciekawą przeszłością i związanymi z nią zabytkami. Do najcenniejszych należy Zespół Pałacowo-Parkowy w Pełkiniach - dawniej rezydencja Czartoryskich. Powstały w latach 1661-1724 pałac, wielokrotnie przebudowywany, ze swoimi wieżyczkami, ganeczkami i tarasami utrzymany jest w stylu eklektycznym.