Liczba tytułów książkowych w 2022 r.
Nowe tytuły książek papierowych
Liczba ubytków na skutek selekcji w 2022 r.
Liczba wypożyczeń woluminów w 2022 r.
Liczba wypożyczeń czasopism nieoprawnych w 2022 r.
Liczba zarejestrowanych czytelników w 2022 r.
Liczba czytelników którzy skorzystali z materiałów na miejscu 2022 r.
Liczba udzielonych odpowiedzi na informacje faktyczne w 2022 r.
Największą grupę czytelników w 2022 r. stanowili:
czytelnicy do lat 15:
200 czytelników
następnie:
czytelnicy w wieku 25-44 lat (192 czytelników),
czytelnicy w wieku 45-60 (128 czytelników),
czytelnicy w wieku 20-24 (80 czytelników),
czytelnicy powyżej 60 roku życia (79 czytelników),
czytelnicy w wieku 16-19 (70 czytelników).
Biblioteki w Pełkiniach i Wólce Pełkińskiej przystąpiły do programu organizowanego przez Wydawnictwo Rebel „Zgrane Biblioteki”, w ramach którego otrzymały pakiet popularnych gier planszowych i karcianych. Otrzymane gry pozwalają nie tylko na rozwijanie wyobraźni, ale również na rozwijanie myślenia, pamięci oraz umiejętności planowania i dedukcji. Biblioteki zorganizowały „Dzień Gier Planszowych”, podczas którego dzieci z przedszkola miały okazję pograć w różne gry planszowe. Takie spotkania są ważne, ponieważ pozwalają na rozwijanie różnych umiejętności, a jednocześnie zachęcają dzieci do spędzania czasu w bibliotece.
Dzięki realizacji projektu otrzymano 20 gier planszowych o wartości przekraczającej 2.000 zł, a pracownicy bibliotek odbyli interesujące szkolenie. W zestawie znalazły się gry: „Azul”, „Wsiąść do pociągu”, „Łąka”, „Dixit”, „Kroniki zamku Avel”, „7 cudów świata”, „Splendor”, „Tajniacy”, „Abalone”, „Opowiadanki”, „Żółwik plusk”, „Cortex”, różne wersje „Dobble” oraz gry w kości, m.in.: kilka wersji „Rory’s story cubes”.
Gry są przeznaczone do wypożyczania dla czytelników w bibliotekach w Pełkiniach i Wólce Pełkińskiej.
Biblioteki to miejsca, gdzie można znaleźć cenne źródła wiedzy, a przede wszystkim wiele książek. Jednak biblioteki to nie tylko zbiory książek, ale również różnego rodzaju działalności promujące czytelnictwo i rozwijające zainteresowania kulturalne społeczeństwa. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pełkiniach oraz w Filii Bibliotecznej w Wólce Pełkińskiej w 2022 r. pracownicy biblioteki zorganizowali wiele ciekawych wydarzeń i akcji promujących książki i czytelnictwo. Jednym z takich wydarzeń była lekcja biblioteczna dla dzieci z przedszkola, podczas której dzieci mogły zapoznać się z pięknymi utworami, bajkami i wierszami. Takie lekcje są ważne, ponieważ pozwalają na rozwijanie zainteresowań kulturalnych już od najmłodszych lat.
Dzień Gier Planszowych
Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzanie wśród najmłodszych ich pasji i talentów. Dlatego przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Pełkińskiej odwiedziły bibliotekę nie tylko w celu rozwijania swoich zainteresowań czytelniczych, ale także ćwiczenia umysłu. Po wysłuchaniu bajki o niegrzecznej gąsce, zagrały w przygotowanej specjalnie na tę okazję grze. Dzieci połączyły dobrą zabawę z nauką, ponieważ planszówki wspierają rozwój wiedzy i wyobraźni. To prawdziwy sport intelektualny, angażujący kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie. A co najważniejsze rozwijają umiejętności społeczne wśród dzieci.
Gry planszowe dostępne są w bibliotekach w Pełkiniach i Wólce Pełkińskiej.
Akcje czytelnicze: Narodowe Czytanie oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W Filii Bibliotecznej w Wólce Pełkińskiej odbyły się dwie ważne akcje związane z promowaniem czytelnictwa. Pierwszą z nich było „Narodowe Czytanie”. Narodowe Czytanie to, zainicjowana w 2012 r. przez Prezydenta RP, społeczna akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. W 2022 r. lekturą Narodowego Czytania były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza - przełomowy zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm, ważny okres w kulturze i historii naszego kraju. W piątek 2 września 2022 r. przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wólce Pełkińskiej wysłuchały utworu pt. „Powrót taty” - wzruszającej ballady o dzieciach modlących się przed cudownym obrazem o szczęśliwy powrót ich ojca do domu. Celem tej akcji było popularyzowanie czytelnictwa oraz zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury.
Drugą akcją był „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich”, podczas którego biblioteka zorganizowała spotkanie dla młodych czytelników na którym przybliżono genezę tego święta oraz pojęcia związane z wydawaniem książek i prowadzeniem bibliotek.
Wszystkie akcje i wydarzenia organizowane przez biblioteki były bardzo ważne dla rozwoju kulturalnego społeczeństwa. Zachęcanie do czytelnictwa oraz organizowanie różnego rodzaju działań kulturalnych pozwala na rozwijanie różnych umiejętności i kompetencji społecznych.