do roku 2021
do roku 2021
Wszyscy, którzy w pierwszą sobotę czerwca odwiedzili Wólkę Pełkińską, mieli okazję poczuć się jak w krainie dziecięcych marzeń. Przygotowane przez lokalną społeczność atrakcje z okazji Dnia Dziecka, wraz z inauguracyjnym turniejem Igrzysk Gminy Jarosław, wypełniły sobotnie popołudnie niezapomnianymi wrażeniami.
Parada pociągów, przygotowana przez rodziców i dzieci, była doskonałym wstępem do całego wydarzenia. Wszystkie lokomotywy i wagoniki zrobiły duże wrażenie na licznie zgromadzonej publiczności. Następnie przyszedł czas na świętowanie Dnia Dziecka. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, w tym różnorodne przysmaki, zjeżdżalnie oraz sklepik, w którym na czele z wyjątkowym piratem zapanowała prawdziwa dziecięca zabawa.
O dobrą zabawę zadbali klauni i wolontariuszki, które malowały piękne wzory na twarzach dzieci. Uwagę widzów przyciągały pokazy wozów strażackich zorganizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną z Wólki Pełkińskiej. Dużą atrakcją była również bitwa kolorów zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich, która dostarczyła wiele radości wszystkim uczestnikom.
Wszystkie wydarzenia doskonale wpisały się w zmagania w ramach II edycji Igrzysk Gminy Jarosław. Stowarzyszenie KST Wólka Pełkińska zorganizowało 10 konkurencji o charakterze rekreacyjno-sportowym, w których wzięły udział drużyny z różnych miejscowości gminy. Wszyscy uczestnicy z ogromnym zaangażowaniem i pozytywną energią rywalizowali o tytuł "Mistrza Gminy". Zwycięzcą turnieju została drużyna z Morawskiej, która zdobyła 77 punktów i pokonała drużyny z Tuczemp, Wólki Pełkińskiej, Woli Buchowskiej i Surochowa.
Niezapomniane wrażenia związane z Dniem Dziecka i Igrzyskami Gminy Jarosław to przede wszystkim zasługa zaangażowania lokalnej społeczności oraz organizatorów. Takie wydarzenia przyciągają nie tylko mieszkańców, ale również turystów, którzy z chęcią odwiedzają region i poznają jego piękno. Dzięki temu takie imprezy przyczyniają się do promocji gminy i wzbogacają jej kulturalną ofertę.
Na początku lipca strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Buchowskiej obchodzili uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru jednostce. Mszę św. w kościele parafialnym w Wólce Pełkińskiej celebrował Ks. Proboszcz Stanisław Woźniak. Podczas pięknego nabożeństwa Kapłan nawiązał do powołania, które zazwyczaj kojarzy się z niesieniem pomocy bliźniemu, a w przypadku strażaków, bezinteresownemu angażowaniu się w ochronę mienia i życia ludzkiego.
Po uroczystej Mszy Św. zaproszeni goście, druhowie z jednostek OSP oraz poczty sztandarowe uczestniczyli w kolejnej części uroczystości przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Buchowskiej. Rozpoczęto od powitania zaproszonych gości i zameldowania przez druha Tomasza Krzeptonia - dowódcę uroczystości druhowi W-ce Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie ZOSP RP Witoldowi Kazienko o gotowości do rozpoczęcia apelu. Po meldunku zaproszone osoby wbiły pamiątkowe gwoździe do drzewca sztandaru. Nastąpiła najbardziej wyczekiwana część wydarzenia – wręczenie sztandaru dla jednostki OSP Wola Buchowska. Zgodnie z ceremoniałem Akt nadania odczytał Prezes Zarządu Oddziału powiatowego ZOSP RP w Jarosławiu druh Stanisław Górski. Natomiast wręczenia dokonali fundator sztandaru Wójt Gminy Jarosław - Elżbieta Grunt oraz druh W-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego w Rzeszowie ZOSP RP - druh Witold Kazienko. Sztandar w imieniu OSP ucałował i odebrał jej Prezes druh - Marek Kubrak, który przekazał go pocztowi sztandarowemu.
W dalszej części uroczystości wyróżniający się strażacy za wieloletnią działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, w uznaniu zasług za bezinteresowną społeczną pracę oraz za wzorową służbę i za zaangażowanie zostali odznaczeni Medalami Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymał Dariusz Siwik, Dawid Krzeptoń, Mateusz Janas. Zloty Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymał Wacław Janas. Ponadto Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Jarosławiu nadało listy gratulacyjne dla Radnego Henryka Sawy oraz Sołtysa Łukasza Pieczka za całokształt działań wspierających Ochotniczą Straż Pożarną w Woli Buchowskiej w wypełnianiu jej zadań.
Na zakończenie uroczystości zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy Jarosław Antoni Gwóźdź, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Jarosławiu st. kpt. Paweł Szkoła, W-ce Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie Witold Kazienko oraz Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Jarosławiu Stanisław Górski pogratulowali wyróżnionym strażakom odznaczeń oraz przekazali życzenia i podziękowania dla druhów za trud włożony w codzienną działalność.
Po oficjalnym przekazaniu sztandaru dowódca uroczystości druh Tomasz Krzeptoń w towarzystwie orkiestry poprowadził strażaków, poczty sztandarowe, zaproszonych gości oraz mieszkańców wzdłuż miejscowości aż do świetlicy wiejskiej gdzie odbyła się dalsza część ceremonii. Zebrani druhowie i goście zostali podjęci poczęstunkiem w Świetlicy Wiejskiej oraz zabawą taneczną dla wszystkich. Poczęstunek przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich wraz z rodzinami strażaków. O oprawę muzyczną w postaci orkiestry oraz nagłośnienia zadbał Radny Gminy Jarosław Zbigniew Krupa.
II Memoriał Ś.P Wójta Kałamarza
Na stadionie sportowym w Tuczempach odbył się niezwykły turniej piłkarski o przechodni Puchar Wójt Gminy Jarosław, który jednocześnie był II Memoriałem Ś.P Wójta Kałamarza.
Grą do ostatniego gwizdka popisała się drużyna Muniny, która w samej końcówce meczu półfinałowego z Tech-Project Jarosław wyrównała losy rywalizacji, by w rzutach karnych pokonać rywala. W finale spotkali się z drużyną z Morawska, gdzie w ostatniej akcji meczu zawodnicy Muniny strzelili wyrównującą bramkę, by w serii rzutów karnych pokonać przeciwnika, dzięki czemu zdobyli puchar.
W przerwie pomiędzy fazą grupową a półfinałami na boisku pojawił się mistrz Polski gry freestyle (1vs1) Mario Muchol, który zrobił niezwykłe wrażenie na publiczności swoimi umiejętnościami. Wszyscy zgromadzeni na stadionie byli pod wrażeniem jego niezwykłych trików i akrobacji na piłce.
15-lecie LKS OSTROVIA Wola Buchowska
W Woli Buchowskiej odbyły się obchody 15-lecia istnienia Ludowego Klubu Sportowego "Ostrovia". To był dzień pełen emocji, sportowej rywalizacji oraz dobrej zabawy dla wszystkich mieszkańców gminy i okolic.
Na stadionie sportowym w Woli Buchowskiej rywalizowały ze sobą drużyny z Woli Buchowskiej, Wólki Pełkińskiej, Tryńczy oraz Gniewczyny. Spotkania te nie były jednak tylko o wynik, ale przede wszystkim o dobrej zabawie i integracji między mieszkańcami okolicznych miejscowości. Widownia zgromadzona na stadionie była liczna, a wśród niej można było zobaczyć wiele rodzin z dziećmi, które kibicowały swoim zespołom.
Na uwagę zasługuje również pojedynek oldbojów Gminy Jarosław z rywalami z Gminy Tryńcza, który przyciągnął wielu kibiców. Obecni na stadionie mieli również okazję zobaczyć mecz „15 lat temu Ostrovia-Wólczanka”, kiedy to Ostrovia pokonała Wólczankę w ligowym pojedynku. To była okazja do powrotu wspomnień i porównania tamtych czasów z obecnymi.
Na zakończenie uroczystości, Wójt Gminy Jarosław wraz z zaproszonym gościem – Senatorem RP, Prezesem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Mieczysławem Golbą, wręczyli puchary i dyplomy dla Ostrovii z okazji jej święta. Był to ważny moment dla klubu oraz całej społeczności, która w ciągu tych 15 lat bardzo mocno zżyła się z zespołem i kibicuje mu na każdym kroku.
VIII Bieg Czterolistnej Koniczynki
W Muninie odbyła się kolejna edycja Biegu Czterolistnej Koniczynki. Impreza ta cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców i turystów, którzy chętnie biorą w niej udział. W 2022 r. na start stanęło wiele osób, zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli.
Impreza rozpoczęła się od biegów dziecięcych, w których udział wzięły dziesiątki maluchów. Każde dziecko otrzymało medal i sportowy gadżet, co na pewno cieszyło ich i sprawiło, że czuli się wyjątkowo. Później nadszedł czas na bieg nastolatków, w którym rywalizowali młodzi ludzie. To była już bardziej wymagająca trasa, ale biegacze poradzili sobie świetnie i na mecie zostali nagrodzeni.
Kolejnym punktem programu był bieg główny. Na pięciokilometrową trasę wyruszyli doświadczeni biegacze, którzy przygotowani do rywalizacji, zamierzali pokonać swoich rywali. Wśród uczestników biegu było wielu zawodników, którzy przyjechali z różnych stron Polski, by wziąć udział w tej imprezie.
Zwycięzcą biegu głównego został Łukasz Zawadzki z Nowej Sarzyny, który pokonał trasę w czasie 18 minut i 6 sekund. Nagrodzono również najlepszych w kategorii nordic walking, gdzie zwycięzcą okazał się Jakub Tomczyk z Huty Komorowskiej. Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe statuetki oraz cenne nagrody rzeczowe.
Na zakończenie imprezy zaplanowano koncert Moniki Lewińskiej, pogoda niestety pokrzyżowała plany organizatorów i występ musiał zostać skrócony. Mimo to, publiczność bawiła się świetnie.
VIII edycja Biegu Czterolistnej Koniczynki była udaną imprezą sportową, która zjednoczyła mieszkańców Muniny i okolic, a także przyciągnęła wielu turystów.
Zobaczcie to jeszcze raz!
Igrzyska Gminy Jarosław w Tuczempach
Na stadionie sportowym w Tuczempach odbyły się Igrzyska Gminy Jarosław, które przyciągnęły pięć drużyn. Organizatorzy przygotowali dziesięć konkurencji, w których najlepsi okazali się gospodarze, zdobywając tym samym pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Wólce Pełkińskiej, zaś trzecie Morawsku.
Wszystkim uczestnikom imprezy, bez względu na miejsce w konkurencjach, Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt wręczyła medale, a najlepszym z najlepszych puchary. Rozlosowano również wiele nagród, zarówno dla biorących udział w konkurencjach, jak i dla publiczności, która licznie przybyła na stadion.
Podczas całego wydarzenia nie brakowało również atrakcji towarzyszących. Na uczestników czekał grill z bufetem, a dla najmłodszych nieodpłatne dmuchańce i zjeżdżalnia. Słodkości przygotowane przez Klub Seniora oraz organizatorów dopełniły atmosferę.
Igrzyska Gminy Jarosław to wydarzenie, które przyciągnęło mieszkańców z całej okolicy. Dzięki takim imprezom, ludzie mają okazję do integracji i spędzenia czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Cieszymy się, że udało się zorganizować tę imprezę, a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W Koniaczowie odbył się festyn rodzinny na którym przygotowano szereg atrakcji. Festyn rozpoczął się od konkurencji rodzinnych, w których najważniejsza była dobra zabawa – zarówno wygrani, jak i pokonani otrzymali drobne upominki i dyplomy. Następnie można było podziwiać pokaz karate z klubu „Ichigeki”, w którym ćwiczy spora grupa dzieci i młodzieży z Koniaczowa i okolic. Po karatekach przyszedł czas na pokaz Stowarzyszenia Damy i Huzary, które zaprezentowało stroje z przełomu XIX i XX wieku. Całość zakończyła zabawa taneczna. Najmłodsi mogli przez całe popołudnie korzystać z darmowych dmuchańców, grać w różnego rodzaju gry na boisku, przejechać się kucykiem, obejrzeć wóz strażacki oraz policyjny, starsi mogli skorzystać z bufetu i grilla. Organizatorami festynu byli: Gmina Jarosław, sołtys wsi Koniaczów Monika Bród wraz z radą sołecką.
W niedzielne popołudnie w Surochowie, przy świetlicy wiejskiej odbył się piknik rodzinny, zorganizowany przez sołtysa wsi Surochów Janusza Blajera. Impreza rozpoczęła się od występu zespołu "Jagiellanie", następnie wystąpił Kabaret „Młodzi Duchem” z Jarosławia. Na najmłodszych czekała zjeżdżalnia, słodkości, na starszych grill i bufet. Podczas wydarzenia można było pooglądać strój i sprzęt wojskowy, wystawiony przez 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej w Jarosławiu i 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej w Rzeszowie. Całość zwieńczyła impreza taneczna.
W niedzielne sierpniowe popołudnie w Tuczempach odbyły się dożynki wiejskie. Rozpoczęły się mszą świętą w parafialnym kościele, pod przewodnictwem księdza proboszcza Zygmunta Balawendra i księdza Roberta Figury. Następnie dożynkowy korowód przeszedł z kościoła na stadion sportowy, gdzie miała miejsce dalsza część dożynek. Gościom muzyką czas umilał zespół „Biesiada”, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Tuczemp przygotowali występ pokazujący jak dawniej wyglądały żniwa. Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt podziękowała rolnikom za ich trud wkładany w pracę, życząc by nikomu nie zabrakło chleba. Oprócz Wójt Gminę Jarosław reprezentowali Przewodniczący Rady Gminy Antoni Gwóźdź, Sekretarz Gminy Robert Turowski. Organizatorem dożynek był sołtys wsi Tuczempy Krzysztof Czubocha wraz z radą sołecką, przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Tuczemp, Klubu Seniora, Koła Gospodyń Wiejskich. Finansowo imprezę wsparli: Gmina Jarosław, Krzysztof Pacuła i Zenon Niemczycki.
W Makowisku odbył się festyn rodzinnym, w którym uczestniczyła Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt. Na przybyłych czekał szereg atrakcji. Dla dzieciaków były dmuchańce, lody, konkursy z nagrodami. Starsi mogli skorzystać z bufetu. Można było pooglądać wozy strażackie, zabytkowe auto czy ciągnik rolniczy. Wieczorem natomiast rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin nocnych. Organizatorami festynu byli: Gmina Jarosław, klub Makovia, przy sporej pomocy OSP Makowisko, OSP Koniaczów, Gospodarstwa rolnego Państwa Wityków oraz firmy "Rotis".
Gospodarzem Święta Plonów - największej gminnej imprezy w 2022 r. była Wólka Pełkińska. Uroczystości rozpoczęły się w południe Mszą Świętą w miejscowym kościele, pod przewodnictwem proboszcza Roberta Drążka, księdza dziekana Krzysztofa Pelca i ojca Artura Machała.
Następnie barwny korowód prowadzony przez zespół „Biesiada” z Tuczemp przeszedł z kościoła na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie miało miejsce dalsze obrzędowanie. Zebrani goście mogli podziwiać 14 wieńców, pięknych, misternie przygotowanych przez różne formacje z poszczególnych sołectw. Duże emocje towarzyszyły konkursowi „Dawne zwyczaje żniwne”, w których można było podziwiać rywalizację pomiędzy zespołami w takich konkurencjach jak: ubijanie masła na czas, młócenie zboża cepem, wiązanie snopków, przesiewanie zboża i przejazd kosiarkami.
Gminne Dożynki swoją obecnością zaszczycili: Minister Anna Schmidt, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Anna Huk, Dyrektor Biura Senatora RP Mieczysława Golby Marcin Malinowski, , Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Tadeusza Chrzana Monika Romaniec, Dyrektor Biura Posła na Sejm RP Mieczysława Kasprzaka Bogusław Tkaczyk, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Grażyna Strzelec, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej w Jarosławiu brygadier Waldemar Czernysz. Starostami dożynek byli: Małgorzata Machała i Grzegorz Matyja.
Każdy kto przybył na Dożynki Gminne w Wólce Pełkińskiej mógł znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych powstało miasteczko w którym dzieciaki szalały do godzin wieczornych. Były zjeżdżalnie, basen z kulkami, trampoliny, sztuczna krowa do dojenia, wozy strażackie, hydronetki, gdzie można było sprawdzić swoją celność mierząc do celu wodą. Olbrzymim powodzeniem cieszyła się bitwa na pianę, gdzie szaleństwa nie było końca.
Sporą atrakcją dla wszystkich był pokaz kulinarny przygotowany przez Pawła Gradowskiego – uczestnika programu MasterChef. Pan Paweł przygotował dla wszystkich leczo, do którego ustawiała się spora kolejka. Oprócz tego był bufet, grill, stoiska stowarzyszeń, gdzie można było skosztować wypieków, rozmaitych przekąsek.
Po oficjalnej części dożynek zaprezentowało się Powiatowe Ognisko Baletowe im. Lidii Nartowskiej w Jarosławiu z pięknym pokazem tańców ludowych. Widzowie mogli podziwiać również pokaz strojów z przełomu końca XIX i początku XX wieku w wykonaniu stowarzyszenia "Damy i Huzary". Całość imprezy zwieńczyła zabawa taneczna przy zespole Pro Life.
Zobaczcie to jeszcze raz!
W sobotnie popołudnie w Woli Buchowskiej odbył się trzeci, finałowy turniej II edycji Igrzysk Gminy Jarosław. Do rywalizacji przystąpiło sześć sołectw. Najlepsza okazała się drużyna z Tuczemp, na drugim miejscu uplasowali się gospodarze z Woli Buchowskiej, na trzecim stopniu podium Wólka Pełkińska.
Finalnie, po trzech edycjach tytuł „Mistrza Gminy Jarosław” przypadł drużynie Tuczemp, II miejsce Wólce Pełkińskiej, III miejsce Morawsku.
Wszystkim uczestnikom Wójt Gminy Jarosław Elżbieta Grunt wręczyła pamiątkowe medale, najlepszym puchary. Zarówno dla uczestników, jak i kibiców rozlosowano sporo sprzętu sportowego.
Podczas turnieju można było spróbować posiłków oraz słodkości przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Dzieciaki licznie korzystały z dmuchańców, natomiast na zakończenie imprezy z inicjatywy sołtysa Woli Buchowskiej Łukasza Pieczka najstarsi bawili się na zabawie tanecznej.
W 2022 r. odbyła się już IX edycja Biesiady nad Morawskim Łęgiem i prezentacji tradycji kulinarnych Podkarpacia. Organizatorem imprezy było Centrum Kultury w Przemyślu, Wójt Gminy Jarosław oraz Stowarzyszenie „Razem w przyszłość w Morawsku”. Do konkursu zgłosiło się dziesięć Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. Tematem prezentacji były potrawy z jesiennych warzyw sezonowych oraz potrawy mączne. Ponadto na stoiskach prezentowane były przedmioty użyteczne w dawnym gospodarstwie. Uczestnicy imprezy mogli pokosztować wspaniałych dań oraz wypieków.
Jury przyznało siedem wyróżnień oraz trzy nagrody:
I miejsce dla "Koła Gospodyń Wiejskich w Jaworniku Polskim",
II miejsce dla "Stowarzyszenia Miłośników Tuczemp",
III miejsce dla "Stowarzyszenia Kobiety Razem w Sobiecinie".
W trakcie imprezy można było posłuchać zespołu "Biesiada" z Tuczemp, kapeli ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej oraz zobaczyć występ zespołu tanecznego Jarosławiaki i Freestyle.
Turniej badmintona w Muninie
Na hali sportowej w Muninie odbył się turniej badmintona, który zgromadził ponad dwadzieścia zespołów z powiatów: jarosławskiego, przeworskiego i lubaczowskiego.
Turniej rozegrano o puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla pod Honorowym Patronatem Wójt Gminy Jarosław Elżbiety Grunt, którzy zadbali o to, by zawodnicy mogli rywalizować w najlepszych warunkach.
Zawody odbywały się w bardzo emocjonującej atmosferze, a wśród uczestników było widać dużo zaangażowania i entuzjazmu. Zawodnicy wykazali się wysokim poziomem umiejętności i zdolnościami sportowymi.
Wśród drużyn biorących udział w turnieju znalazły się m.in. ZSP Dachnów, SP Gać, ZSP Makowisko, ZSP Munina, ZSP Morawsko, ZSP Pełkinie, ZSP Tuczempy, ZSP Surochów, ZSP Wólka Pełkińska oraz SP Zarzecze. Wszystkie zespoły zaprezentowały się bardzo dobrze, co tylko potwierdza, że poziom badmintona w regionie jest bardzo wysoki.
Rajd Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości
W 2022 r. już po raz dziesiąty Wójt Gminy Jarosław zorganizował rajd Nordic Walking, który miał na celu upamiętnienie tego wyjątkowego wydarzenia oraz integrację lokalnej społeczności.
Impreza zgromadziła wielu miłośników „marszu z kijami” z gminy Jarosław oraz z okolicznych miejscowości. Wszyscy uczestnicy zostali przywitani biało-czerwonymi kotylionami, przygotowanymi przez panie ze Stowarzyszenia „Rozwoju wsi Munina”. Następnie odbyła się rozgrzewka oraz krótki instruktaż poprawnej techniki chodzenia z kijami, który przeprowadzili doświadczeni instruktorzy.
Rajd rozpoczął się o godzinie 10:00, a trasa wiodła z Jarosławia do Morawska. Wszyscy uczestnicy pokonali ją w doskonałych humorach, ciesząc się piękną jesienią i urokami okolicznej przyrody. Na miejscu, pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów wojen światowych, odbyły się krótkie uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się odśpiewaniem hymnu państwowego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Morawsku, mieszkańcy Morawska oraz uczestnicy rajdu.
Po zakończeniu uroczystości wszyscy udali się do świetlicy wiejskiej w Morawsku, gdzie czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez gościnne panie ze Stowarzyszenia „Razem w przyszłość w Morawsku”. Była to doskonała okazja, aby podzielić się wrażeniami z rajdu oraz porozmawiać o historii Polski i znaczeniu Święta Niepodległości.
Drugie półrocze 2022 r. zdecydowanie należało do udanych dla klubu LKS „MAKOVIA”, o czym świadczą wybitne osiągnięcia zawodników sekcji łuczniczej. Ogromne sukcesy osiągali na zawodach regionalnych jak i ogólnopolskich, zdobywając medale i puchary w konkurencjach indywidualnej oraz zespołowej.
W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, które odbyły się w Dąbrowie Tarnowskiej, odnotowali bardzo wysokie wyniki, w tym 5 miejsc na podium.
Kolejnym, najważniejszym w sezonie startem były Mistrzostwa Polski Młodzików, które odbyły się 3-4.09.2022 r. w opolskich Głuchołazach, w których wzięło udział ponad 300 zawodników z całej Polski. Wyniki dziewcząt pozwoliły stanąć im na najwyższym miejscu podium, dzięki czemu zdobyły tytuł drużynowych mistrzyń Polski na rok 2022 r.
W celu wyrobienia norm wynikowych do kadry narodowej oraz zdobycia doświadczenia zawodnicy ‘’Makovii” rywalizowali również w zawodach obejmujących wyższe kategorie. W dniach 10-11.09.2022 r. podczas Mistrzostw Krajowego LZS, które przeprowadzone zostały w Dąbrowie Tarnowskiej, udany start zaliczyła Klaudia Pacion. W IV Rundzie Pucharu Polski Juniorów Młodszych (1.10.2022 r.), która odbyła się w podbydgoskim Żołędowie, po rundzie kwalifikacyjnej Klaudia ze świetnym wynikiem zajęła 9. miejsce. Dzień później, 2.10.2022 r., podczas XI Memoriału im. Jana Konopczyńskiego Klaudia świetnie zaprezentowała się wśród kategorii kadetek zdobywając 3. miejsce. Wyniki uzyskane na zawodach ogólnopolskich pozwoliły Klaudii Pacion znaleźć się wśród najlepszych juniorek młodszych w Polsce.
Oprócz zawodów ogólnopolskich łucznicy ‘’Makovii” rywalizowali również w zawodach okręgowych, zdobywając medale w kategorii młodzika oraz młodzika młodszego. Wyniki oraz ogromne osiągnięcia młodych sportowców są dowodem na prężny rozwój sekcji łuczniczej klubu LKS ‘’MAKOVIA” Makowisko.
W dniu 8 września 2022 r. odbyło się uroczyste otwarcie wypożyczalni sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego dla mieszkańców gminy Jarosław, w którym udział wzięli Elżbieta Grunt - Wójt Gminy Jarosław, Agnieszka Sikorska - Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, Antoni Gwóźdź - Przewodniczący Rady Gminy Jarosław, Dariusz Czereba - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Jarosław i Sołtys wsi Pełkinie, a także radni i sołtysi z terenu gminy, Robert Turowski- Sekretarz Gminy Jarosław, Tomasz Głąb- Skarbnik Gminy Jarosław.
Zebranych gości przywitała Elżbieta Kot Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu oraz przedstawiła główne założenia projektu. Poświęcenia sprzętu rehabilitacyjnego dokonał ksiądz Roman Cieśla - Proboszcz Parafii Pełkinie. Zebrani w swoich wystąpieniach podkreślali, że stworzenie takiego miejsca jak wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego jest bardzo dobrą inicjatywą, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców.
W ramach projektu zakupiono sprzęt rehabilitacyjny, pielęgnacyjny i wspomagający, z którego mogą korzystać nieodpłatnie mieszkańcy gminy Jarosław, jak również przeprowadzono prace remontowe budynku Domu Kultury w Pełkiniach.